Szkolenie dla instalatorów – System automatyki budynkowej Koher

Wstęp

W tamtym tygodniu, a dokładnie 04.04.2019 miałem przyjemność uczestniczyć w darmowym szkoleniu dla instalatorów systemu automatyki budynkowej KOHER. Czy warto wybrać się na tego typu szkolenie? Sam miałem wątpliwości czy nie stracę całego dnia na słuchaniu o różnych produktach i o tym dlaczego to nasze jest lepsze od wszystkiego innego na rynku. Zdecydowałem się jednak, że przekonam się osobiście i przygotuje dla Was krótką recenzję tego szkolenia.

Szkolenie 

Szkolenie odbyło się w nowym budynku w Katowicach przy ul. Żeliwnej 38.

Przy wejściu do Sali od razu zostałem pozytywnie zaskoczony, na wszystkich kursantów czekał przygotowany kącik kawowy. W darmowych szkoleniach to na pewno nie jest standardem i bardzo fajnie, że firma KOHER tutaj zadbała o swoich kursantów

Około godziny 9:15 Prowadzący rozpoczął szkolenie od wstępu teoretycznego. W tym miejscu obawiałem się że będzie to bardzo długi blok handlowy mający na celu za wszelką cenę uświadomić nas iż produkty firmy są dużo lepsze od konkurencji. Na szczęście tak nie było i Pan Tomasz omówił nam poszczególne elementy systemu, krótko zwięźle i na temat bez zbędnego handlowego mydlenia oczu.

Elementy Systemu

Podstawą systemu KOHER jest sterownik logiczny I/O wyposażony w system przetwarzania danych oraz układ odpowiedzialny za nadzorowanie modułów rozszerzeń.

 

Następnie przeszliśmy do modułów rozszerzeń. Warto podkreślić, że wszystkie moduły są połączone ze sterownikiem za pomocą magistrali głównej KOHER-BUS, dzięki czemu bardzo łatwo można dołączyć kolejne moduły do systemu. Musimy po prostu wpiąć kolejny moduł do poprzedniego. W systemie automatyki KOHER mamy dostępne następujące moduły :

– przekaźnikowe ze stykiem NO 16A/80

– przekaźnikowe ze stykiem przeciwsobnym 16A do sterowania : żaluzji, rolet, markiz, ekranów, wind

– regulacji natężenia oświetlenia obwodów żarowych, halogenowych, LED

– DALI, DMx

– LED, RGB

Kolejno omówiliśmy moduły do zabudowy w puszkach instalacyjnych, moduły do zastosować zewnętrznych i bramki komunikacyjne. Nie będę teraz opisywał Wam poszczególnych z rozwiązań bo to temat na osobne artykuły.

Topologia i podłączenie 

Po zapoznaniu się z portfolio produktowym przeszliśmy do topologii systemu i sposobu podłączeń interfejsów.

Na slajdach prezentowanych przez prowadzącego bardzo dobrze została z obrazowana topologia systemu i sposób podłączenia poszczególnych elementów. Na bieżąco prowadzący odpowiadał na Nasze pytania i rozwiewał wszelkie wątpliwości. Jedyne czego w tym miejscu mi brakowało to przykładów z realizacji systemu wraz ze schematami pełnej instalacji elektrycznej i systemu automatyki.

Część praktyczna

Po około trzech godzinach przeszliśmy do części praktycznej. Tutaj kolejne zaskoczenie ponieważ firma przygotowała pięć pełnych zestawów składających się ze : sterownika , dwóch modułów rozszerzeń i panelu sensorowego. W grupach po 2-3 osoby mogliśmy poćwiczyć konfiguracje systemu na prawdziwym sprzęcie.

Oprogramowanie

Prowadzący omówił oprogramowanie KOHER Binder, w którym przeprowadzaliśmy konfigurację systemu. Do końca szkolenia wykonywaliśmy różnego rodzaju ćwiczenia, które miały na celu zapoznanie nas z oprogramowaniem. Brakowało mi tutaj zadań i problemów do rozwiązania dla kursantów. Wszystkie ćwiczenia które wykonaliśmy były wcześniej wykonane przez prowadzącego, a my tylko musieliśmy samodzielnie zrobić to samo. Z doświadczenia wiem, że nic tak nie uczy jak samodzielne rozwiązanie danego problemu.

Oprogramowanie Koher Binder

Podsumowanie

Darmowe szkolenie dla instalatorów firmy KOHER uważam za bardzo udane. Nie było za dużo zbędnego gadania marketingowego. Pan Tomasz bardzo płynie i sprawnie przeszedł przez wstęp teoretyczny do części praktycznej. Bardzo dużo czasu poświeciliśmy na ćwiczenia i dyskusję na temat różnych problemów i kierunku rozwoju systemu. Zabrakło mi jedynie praktycznych ćwiczeń do rozwiązania dla kursantów, ale zostałem zapewniony, że w kolejnych szkoleniach ma się to zmienić. Śmiało mogę polecić szkolenie dla wszystkich zainteresowanych automatyką budynkową i systemem KOHER.

Jeżeli chciałbyś uczestniczyć w takim szkoleniu to poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów. 

16.04 Wrocław (ostatnie wolne miejsce)

08.05 Lublin 

09.05 Warszawa 

Jesteś Zainteresowany/na szkoleniem? Napisz : dominika.schuster@koher.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ?

Zapraszam na https://www.koher.pl/baza_wiedzy.html

3 myśli na temat “Szkolenie dla instalatorów – System automatyki budynkowej Koher

 1. Dominika, KOHER Odpowiedz

  Bardzo dziękujemy za rzetelną recenzję.
  Naszym głównym celem na szkoleniach jest pokazanie funkcjonalności systemu, indywidualne dostosowanie go do potrzeb klienta
  oraz objaśnienie kwestii (mało skomplikowanego) programowania systemu poprzez instalatora.
  Dziękujemy również za cenne uwagi- zostały one już wprowadzone do programu szkoleń.
  Z chęcią pomagamy instalować jak i konfigurować system instalatorom poprzez rozbudowane wsparcie techniczne.
  Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy zainteresowani są poznaniem systemów automatyki KOHER.
  Jesteśmy dla Was! 😉

 2. Ksawery Odpowiedz

  Takie szkolenia są bardzo rozwojowe dla osób, które interesują się automatyką. Bardzo dobrze, że podczas kursów stawiacie głównie na pokazanie funkcjonalności systemu, dostosowanie go do potrzeb klienta, najważniejsze jest przecież praktyczne podejście do problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *