Smart Home – Co to jest i czy jest to technologia tylko dla bogaczy?

Smart Home (Dom inteligentny) jest to budynek w którym zastosowano szereg rozwiązań umożliwiających automatyczne i zdalne sterowanie z dowolnego miejsca podłączonego do Internetu za pomocą urządzenia mobilnego lub innego urządzenia sieciowego. Inteligentny dom daje użytkownikowi wiele możliwości a poniżej wypiszę tylko niektóre z nich:

– sterowanie instalacja alarmową

– sterowanie oświetleniem

– sterowanie ogrzewaniem

– sterowanie roletami

– sterowanie kinem domowym

– pomiary temperatury, wilgotności, jakości powietrza

– kontrola stanu otwarcia okien/drzwi

– sterowanie bramą garażową

Mam wrażenie, że większość z Nas myśli, iż są to cały czas rozwiązania bardzo drogie dostępne tylko dla nielicznych. Oczywiście przeglądając nasz rodzimy rynek natrafimy na szereg firm specjalizujących się w inteligentnych systemach. Są to jednak rozwiązania bardzo drogie i często wiążą się z kosztem kilku tysięcy złotych, już na samym początku dając nam tylko jedna określoną funkcjonalność np. sterowanie oświetleniem. Rozbudowa systemu wiąże się z kolejnymi wydatkami rzędu kilkuset złotych za każdy z poszczególnych elementów.

Rozszerzając poszukiwania inteligentnych rozwiązań poza granice kraju możemy natrafić na przystępne cenowo i ogólnodostępne rozwiązania które możemy mieć za kilkadziesiąt złotych.

Jednym z takich rozwiązań są moduły i elementy chińskiej firmy Sonoff. Pierwszym z takich rozwiązań jest moduł sonoff basic . Jest to moduł który doskonale sprawdzi się do sterowania oświetleniem oraz w większości aplikacji, w których będziemy chcieli sterować włączeniem i wyłączeniem urządzenia. Można go kupić na allegro już za około 30zł. W dedykowanej aplikacji producenta możliwe jest sterowanie urządzeniem za pomocą określonego harmonogramu, wyłączenie po upłynięciu zadanego czasu.

Sonoff basic

Kolejnym wartym zainteresowania rozwiązaniem są włączniki sonoff touch. Sonoff touch są to wyłączniki dopuszkowe, które umożliwiają tradycyjne włączenie/wyłączenie światła oraz sterowanie za pomocą aplikacji z telefonu. Jedyny problem jaki możemy napotkać to brak przewodu neutralnego w puszce, ale z tym też można sobie poradzić bez konieczności zmiany naszych domowych instalacji.

Cena tego wyłącznika to około 70zł .

Sonoff touch

Firma sonoff ma w swojej ofercie wiele innych rozwiązań umożliwiających m.in. :

– pomiar mocy zużywanej przez urządzenie elektryczne

– pomiar temperatury

– pomiar wilgotności

– sterowanie LED

– zdalne nawilżacze powietrza itd..

 

Jak widzicie są już dostępne na rynku rozwiązania przystępne cenowo dla każdego .

W kolejnych postach postaram się wyjaśnić jak zastosować poszczególne z wyżej opisanych rozwiązań w Waszych domach .

Jeżeli zainteresowało Cię któreś konkretne rozwiązanie, daj znać w komentarzu postaram się opisać je w pierwszej kolejności.

2 myśli na temat “Smart Home – Co to jest i czy jest to technologia tylko dla bogaczy?

  1. Poczatkujacy Odpowiedz

    Same urządzenia Sonoff można swobodnie przeprogramowywać, więc stworzenie własnego systemu jest możliwe (pytanie czy opłacalne)…
    Z innej beczki – problem z Sonoff Basic jest taki, że jego przekaźnik nie ma styku NC, czyli jeżeli “padnie” nam Sonoff to już światła nie zapalimy.
    Czy zna Pan jakieś rozwiązanie lub ominięcie tego problemu? Tak aby taki a la wyłącznik schodowy dało się zbudować?

  2. Krzysztof Autor wpisuOdpowiedz

    Sonoff Basic jest wyposażony w przycisk, którym możemy załączać przekaźnik modułu. Nawet jak nam system przestanie działać i zdalnie nie będziemy wstanie załączyć modułu to lokalnie z przycisku powinno być to możliwe. W przypadku jeżeli zostanie uszkodzony moduł i przycisk lokalny też nie będzie działał , pozostaje nam wymiana modułu. Stosując sonoff basic staram się nie niszczyć przewodu zasilającego urządzenia tylko do modułu sonoff podłączam dwie wtyczki do jednej strony możemy podłączyć np. lampkę nocną a druga stronę wpinamy do gniazdka. Jeżeli moduł się uszkodzi wypinamy sonoff i podłączamy tradycyjnie lampkę do gniazda i mamy stary układ. Do sterowania światłem polecam sonoff touch ewentualnie dopuszkowe moduły shelly.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *