Praca UR – Jak skutecznie diagnozować i usuwać awarię?

Wstęp

Awaria to chleb powszedni wszystkich pracowników utrzymania ruchu. Niestety nie ma żadnego schematu czy instrukcji co robić, aby zlokalizować i usunąć usterkę bo to jest fizycznie niemożliwe. Urządzenia i maszyny, które obsługujemy są bardzo różne i każda z nich jest specyficzna. Czy w ogóle jest możliwe stworzenie listy czynności, które powinniśmy wykonać aby dana usterkę zlokalizować i usunąć? W pewnych sytuacjach na pewno tak. Postaram się tym artykułem dać Wam bardzo ogólny schemat i sposób postępowania, który mam nadzieję pomoże Wam odnaleźć przyczynę awarii Waszych urządzeń.

Schemat postępowania w przypadku awarii

Jakiś czas temu krążyła w Internecie pewna grafika obrazująca w żartobliwy sposób co robić w przypadku awarii.

Oczywiście ten schemat postępowania nie jest żadnym wyznacznikiem i nie można tak podchodzić do każdego typu usterki, ale jednak coś wartościowego w tym jest i warto się temu przyjrzeć.

Większość typowych awarii polega na tym że maszyna/urządzenie nie spełnia swojej pierwotnej funkcji i nie realizuje zadań, które wcześniej realizowała. Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić to zlokalizować tą funkcję/ruch urządzenia, który nie jest wykonywany. Każde urządzenie pracuje według określonego algorytmu sterowania i wykonuje stałe powtarzalne czynności. W tym aspekcie najbardziej pomocny będzie operator maszyny ponieważ pracuje przy danym urządzeniu każdego dnia po osiem godzin dziennie. To właśnie operatorzy znają dokładnie każdy krok i ruch, który powinien zostać wykonany i to oni w tej początkowej fazie mogą Nas ukierunkować czego szukać, co powinno się teraz wydarzyć.

Jeżeli rozmowa z operatorem niewiele nam pomogła i dalej nie wiemy co powinno się wydarzyć z maszyną to poszukajmy podobnego urządzenia.

Często na fabryce jest kilka bliźniaczych maszyn, które realizują identyczne zadania . W przypadku awarii zawsze warto podejść do podobnej maszyny i pooglądać jak ona działa.

Kolejnym krokiem jest diagnostyka programu PLC – jest to najpewniejszy sposób zlokalizowania usterki. Przeglądając program sterownika jesteśmy w stanie dokładnie znaleźć miejsce, w którym urządzenie nie realizuje swojej funkcji ponieważ pewne warunki nie zostały spełnione.

Wykonując te czynności najczęściej już będziemy wiedzieli co się stało i tutaj podam Wam tylko kilka z możliwych scenariuszy.

 1. Brakuje sygnału z czujnika/krańcówki – ustawienie lub wymiana czujnika/krańcówki
 2. Moduł analogowy ma zły odczyt – wymiana/ ustawienie urządzenia pomiarowego
 3. Silnik /pompa mimo spełnienia warunków nie pracuje – sprawdzenie osprzętu elektrycznego (Stycznika , zabezpieczeń silnikowych)
 4. Układ bezpieczeństwa jest nie za zbrojony – sprawdzenie elementów układu bezpieczeństwa ( wyłączniki , kurtyny , zamki , czujniki)
 5. Serwo nie osiąga zadanej pozycji ( bazowanie , konfiguracja napędu)
 6. Aktywne zabezpieczenie nadprądowe – sprawdzenie obwodów zabezpieczenia – pomiar prądu , lokalizacja zwarcia w instalacji.

Każdy z tych przypadków jest bardzo rozbudowany i postaram się bardziej szczegółowo opisać je w kolejnych artykułach.

Podsumowanie

Diagnozowanie i usuwanie usterek to za każdym razem bardzo skomplikowany proces. Oczywiście istnieje wiele awarii powtarzalnych, które jesteśmy w stanie szybko zlokalizować przeglądając system prowadzony przez UR. Najczęściej jednak z daną awarią spotykamy się po raz pierwszy i dlatego też za każdym musimy mieć otwarty umysł i przede wszystkim myśleć o tym jak działała maszyna wcześniej i co mogło spowodować jej uszkodzenie. Aby skutecznie usuwać awarię musimy mieć kompleksową wiedzę nie tylko z zakresu automatyki ale też mechaniki czy elektryki. Musimy znać się na układach pneumatycznych i hydraulicznych bo to najczęściej na automatyku spoczywa ciężar zdiagnozowania problemu i pokierowaniu pracą kolegów mechaników czy elektryków.

Artykuł ten jest pierwszym z cyklu „Skuteczne diagnozowanie i usuwanie awarii”.

Jestem ciekaw czy Wy macie jakieś swoje metody na skuteczne diagnozowanie awarii? Proszę podzielcie się nimi w komentarzu.

Zapraszam do obserwowania strony na Instagramie i polubienia profilu na fb.

Link — > Pasja automatyki na Facebooku

5 myśli na temat “Praca UR – Jak skutecznie diagnozować i usuwać awarię?

  • Krzysztof Autor wpisuOdpowiedz

   Zdecydowanie!! Gorzej jak już brakuje miejsca i trzeba z takim A4 chodzić 😀 😀

 1. WojtekS Odpowiedz

  W diagnozowaniu różnych awarii mogą nam pomóc w jej wykryciu różnego rodzaju czujniki. Warto korzystać z tych urządzeń, gdyż mogą one ułatwić nam codzienną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *