Praca UR – Brak sygnału cyfrowego.

Pisałem już o tym jak diagnozować awarie. Jedna z możliwych usterek, które mogliśmy wykryć to brak sygnału cyfrowego. Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji i jak najszybciej rozwiązać ten problem? Mam nadzieję, że tym wpisem Wam pomogę i pokażę kilka sposobów na zlokalizowanie i usunięcie tej usterki.

Sygnał cyfrowy definicja i przykłady zastosowania

Sygnał cyfrowy jest to sygnał przyjmujący dwa stany albo 0 albo 1.

Najprostsza sytuacja dla naszego umysłu: albo coś jest albo czegoś nie ma, nie możliwe są żadne stany pośrednie. Podstawowe elementy z jakimi możecie się spotkać dające sygnał cyfrowy to :

– czujnik indukcyjny, zbliżeniowy, odbiciowy, laserowy, ultradźwiękowy

– krańcówka mechaniczna

– przycisk

– przełącznik

– kontaktron

Zlokalizowanie uszkodzonego elementu na urządzeniu

Jeżeli wiemy gdzie fizycznie znajduję się uszkodzony element, to w zasadzie pozostaje nam go wymienić na nowy i awaria zostaje usunięta. Gorzej jest w sytuacji, jeżeli zlokalizowaliśmy w programie, że brakuje nam wejścia I25.6. No i teraz gdzie to może być? Jeżeli uszkodziła się maszyna, która ma niewiele elementów, to żaden problem, możemy nawet sprawdzić każdy z nich. Gorzej jest w sytuacji, jeżeli jeden sterownik zarządza grupą urządzeń połączonych w linię produkcyjną. Wtedy zlokalizowanie fizycznego elementu może zająć kilka godzin. W takim przypadku bardzo pomocne są nazwy symboliczne nadawane w programie PLC. Nazwa symboliczna powinna być nadana w taki sposób, aby sugerować co to za element i gdzie może się znaleźć. Jeżeli nasze wejście I25.6 posiadałoby nazwę symboliczną +E34+BUTTON_ON. Od razu po nazwie wiemy, że jest to przycisk załączenia na skrzynce elektrycznej E34. Sposobów nazewnictwa jest bardzo dużo i warto rozeznać się jaki standard jest u Ciebie w firmie. Jeżeli w programie nie ma nazw symbolicznych, to musisz tutaj sięgnąć po schemat elektryczny. W schemacie elektrycznym powinna być informacja o elemencie wykonawczym aktywującym dane wejście. W przykładzie poniżej to styk pomocniczy przekaźnika 27K3013 podaje sygnał na wejście cyfrowe. Jeżeli przekaźnik powinien być załączony, a nie jest to mamy tutaj przeważnie dwie opcje: albo się „skleił” i trzeba go wymienić, albo jego cewka jest nie aktywna.

Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, jeżeli nie ma nazwy symbolicznej ani schematu elektrycznego. Wtedy pozostaje nam śledzić drogę połączenia od wejścia sterownika do fizycznego elementu.

Ustawienie wzmacniaczy czujników optycznych

Jeżeli spotkacie się z czujnikami, które posiadają wzmacniacz sygnału to musicie zwrócić uwagę na próg zadziałania czujnika. Na wzmacniaczu najczęściej są diody led sygnalizujące, że element został wykryty przez czujnik. Zdarza się, że fizycznie element się znajduje na drodze czujnika, ale dioda się nie pali, ponieważ wartość wskazania wzmacniacza nie mieści się w żądanym zakresie. Musicie wtedy dostosować okno wykrycia danego elementu do panujących warunków.

Podsumowanie

Brak sygnału cyfrowego jest bardzo częstą przyczyna awarii. Sytuacji i elementów, które mogą to spowodować jest tak wiele, że nie sposób o wszystkich napisać. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w diagnozowaniu i usuwaniu tego typu usterek. Bardzo często różne urządzenia komunikują się ze sobą właśnie za pośrednictwem sygnałów cyfrowych i w przypadku braku takiego sygnału konieczne jest przeanalizowanie działania danego urządzenia. Na przykład system wizyjny oceniający jakość danego wyrobu może za pomocą sygnału cyfrowego dawać informację do sterownika, że dany element jest OK. W przypadku braku takiego sygnału musimy przeanalizować program systemu wizyjnego. Niby sygnał cyfrowy posiadający dwa stany 0 i 1, ale może spowodować tyle problemów. Opiszcie swoje sposoby na lokalizowanie brakujących sygnałów cyfrowych. Może dla kogoś będzie ta wiedza pomocna i pomoże w szybszym usunięciu awarii.

4 myśli na temat “Praca UR – Brak sygnału cyfrowego.

  1. Michał Odpowiedz

    Bardzo pomocny blog. Wpadłem tutaj z podcastu o automatyce, w którym Krzysztofie byłeś gościem. Naprawdę przydatny blog. Obyś pisał dalej. Pozdrawiam.

    • Krzysztof Autor wpisuOdpowiedz

      Dzięki 🙂 ostatnio miałem bardzo dużo pracy i nie miałem czasu na bloga ale teraz zamierzam wrócić do pisania . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *