Pensja Automatyka – Czy jest to opłacalne zajęcie?

Temat zarobków na danym stanowisku w Polsce jest wciąż tematem tabu. W wielu firmach jest wręcz zabroniona jakakolwiek dyskusja na temat poziomu wynagrodzeń. Mimo tego iż istnieje wiele raportów na ten temat to często ma to niewielkie odzwierciedlenie w rzeczywistości . Czy nie bardziej odpowiada nam model zachodni gdzie w ofertach pracy jest dokładna stawka roczna jaką można zarobić na danym stanowisku?

W tym wpisie podam Wam realne dane, które wynikają z mojego doświadczenia, oraz informacji z firmy zajmującej się rekrutacją. Na temat poziomu wynagrodzeń na różnych stanowiskach związanych z automatyką.

Na początku musimy sobie powiedzieć jasno, że dane które podam odnoszą się do bardzo uprzemysłowionego rejonu Górnego Śląska, gdzie jest duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. W innych rejonach Polski dane te mogą się znacząco różnić.

Na początku swojej kariery zawodowej młody absolwent automatyki i robotyki nie może liczyć na wiele. Oczywiście w zależności od predyspozycji może zatrudnić się na następujących stanowiskach :

– Automatyk Utrzymania ruchu

– Przedstawiciel / doradca techniczno-handlowy

– Automatyk programista

– Kierownik utrzymania ruchu / działu technicznego

Automatyk Utrzymania ruchu

Automatyk Utrzymania ruchu jest osobą odpowiedzialną za usuwanie bieżących awarii, modyfikację maszyn i urządzeń , drobne zmiany oprogramowania HMI i PLC. Jest to praca zmianowa często w systemie 3 lub 4 brygadowym . Na tym stanowisku często nasza pensja będzie wyceniana godzinowo tzn. kwota brutto za godzinę pracy. Możemy tutaj liczyć na wynagrodzenie od 15-35zł brutto za godzinę w zależności od doświadczenia. Biorąc pod uwagę miesiąc, w którym przepracujemy 168 godzin możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu od 2520zł do 5880zł brutto.

Należy tutaj zaznaczyć, że bardzo rzadko na tym stanowisku pracuje się standardowe 168 godzin. Często musimy pracować w nadgodzinach , dla niektórych będzie to minus ale wiąże się to z rosnącym wynagrodzeniem.

Przedstawiciel / doradca techniczno-handlowy

Praca przedstawiciela polega na nawiązywaniu relacji biznesowych z klientami, prezentowanie oferty firmy , doradztwo techniczne w zakresie oferowanych przez firmę produktów. Wynagrodzenie na tym stanowisku często będzie podzielone na część podstawową i cześć prowizyjną zależną od sprzedaży w danym miesiącu. Podstawa na takim stanowisku często nie wiele się różni od najniższej pensji krajowej, ponieważ prowizję mogą tutaj sięgać kilku tysięcy złotych. Na tym stanowisku niewątpliwym atutem jest samochód służbowy, który często otrzymujemy również do użytku prywatnego. Wynagrodzenie na tym stanowisku podstawowe 2250zł do 4000zł brutto , część prowizyjna od 0 do 10 000 zł brutto.

Doradca techniczno-handlowy różni się od przedstawiciela tym że pensja na tym stanowisku jest raczej stała nie zależy od sprzedaży. Praca też jest bardziej zbliżona do pracy automatyka ponieważ często taka osoba jest wsparciem przy wdrożeniu oferowanych przez firmę produktów. Możemy tutaj liczyć na wynagrodzenie rzędu od 4000zł do 8000zł brutto.

Automatyk programista

Praca programisty automatyka będzie polegała na konfigurowaniu i uruchamianiu systemów automatyki przemysłowej, tworzenie aplikacji PLC i HMI według określonych standardów. Na tym stanowisku różnicę są naprawdę duże podobnie jak w branży IT możemy zarobić od najniższej krajowej bez doświadczenia , do sum nawet pięciocyfrowych. Różnice te wynikają przede wszystkim z  doświadczenia i specyfiki pracy. Bardzo często praca ta wiąże się z delegacjami i jeżeli są to delegacje zagraniczne to również z dietą, która wynosi kilkadziesiąt euro za dzień w zależności od kraju, w którym pracujemy. Pracując w delegacji często nie będziemy pracowali 8 godzin tylko 10-12 co dodatkowo generuje sporą ilość nadgodzin. Podsumowując pensja podstawowa na tym stanowisku może mieścić się w granicach od 3000zł do 15000 zł brutto. Dodając do tego kilkaset euro diety w przypadku delegacji zagranicznej i nadgodziny , pensja programisty automatyka może sięgać 20 000 zł brutto.

Kierownik utrzymania ruchu / działu technicznego

Kierownik utrzymania ruchu / działu technicznego będzie odpowiedzialny kierowanie działem i nadzór nad pracownikami, budżetowanie i planowanie, ustalanie priorytetów i dedykowanie zadań. Na stanowisko kierownika działu mogą się ubiegać osoby, które zdobyły już co najmniej pięcioletnie doświadczenia na wyżej wymienionych stanowiskach. Pensje kierowników oscylują w granicach od 8 000zł do 20 000zł brutto w zależności od wielkości firmy i działu, którym będzie zarządzał.

Podsumowanie

Pamiętaj że dane te są aktualne na rok 2019 i z czasem mogą być nieaktualne.  Mam nadzieję że artykuł był dla Ciebie przydatny i pozwoli Ci na lepszą wycenę Twojej pracy na rynku.

Zapraszam Cię do polubienia strony pasja-automatyki na facebooku na pewno nie przegapisz żadnego nowego wpisu.

Pasja automatyki na Facebooku 

1 myśl na temat “Pensja Automatyka – Czy jest to opłacalne zajęcie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *