LOXONE Szkolenie eksperckie

Loxone jest to system, który umożliwia łatwą kontrolę i inteligentną automatyzację wszelkiego rodzaju projektów – od inteligentnych domów, obiektów komercyjnych po specjalne zastosowania. Firma Loxone została założona w 2008 roku przez Thomasa Mosera i Martina Öllera w Austrii.

Dom wykorzystujący system LOXONE miał w założeniach sterować zupełnie samodzielnie funkcjami dotyczącymi komfortu, bezpieczeństwa i oszczędzaniem energii. Sam system i rozwiązania bardzo mnie zainteresowały dlatego postanowiłem wziąć udział w szkoleniu dla instalatorów.

Szkolenie składało się z dwóch modułów których koszt wynosił odpowiednio:

– moduł 1   169 zł netto 

– moduł 2    999 zł netto 

Jeszcze przed szkoleniem zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony, ponieważ otrzymałem maila z dostępem do platformy „Akademia Loxone”.

Po zalogowaniu i uzyskaniu autoryzacji uzyskałem dostęp do świetnie przygotowanego kursu online z materiałami wideo, które pozwalają na zapoznanie się z systemem. Kurs został podzielony na poszczególne moduły odpowiadające za różne funkcjonalności takie jak oświetlenie, zacienianie, klimat czy system alarmowy. Każdy z modułów był zakończony testem. Dostęp do platformy jest przyznawany dożywotnio, więc w każdym momencie po zakończeniu szkolenia można do tego wrócić i powtórzyć sobie interesującą nas część.

Lokalizacja

Szkolenie odbyło się w siedzibie firmy LOXONE POLAND w Bytomiu przy ulicy Witczaka 139.

Siedziba Loxone Bytom ul. Witczaka 139 © Loxone

W siedzibie firmy pracuje aktualnie kilkanaście osób z działów: technicznego, marketingu, szkoleń, obsługi klienta. W budynku zlokalizowany jest również jedyny w Polsce showroom, który znakomicie pokazuje możliwości urządzeń LOXONE.

Showroom Loxone Bytom © Loxone

Moduł pierwszy

Moduł pierwszy szkolenia trwał jeden dzień od godziny 9:00 do 17:00.

Prowadzącym był Pan Adam Węgrzyn, posiadał bardzo dużą wiedzę z zakresu systemu i widać, że to nie tylko jego praca, ale też wielka pasja. Szkolenie prowadził w bardzo dobrej atmosferze co jakiś czas przeplatając wymagające i trudne tematy swoim poczuciem humoru.

Dzień pierwszy był czysto teoretyczny i polegał na zapoznaniu się z firmą LOXONE, możliwościami systemu i dostępnymi produktami, które w łatwy sposób można ze sobą zintegrować. Przekonaliśmy się również na własne oczy jak działa system zwiedzając dom pokazowy, który został przygotowany z najwyższą starannością.

Showroom Loxone Bytom© Loxone
Showroom Loxone Bytom© Loxone

 

Podstawą systemu jest jednostka centralna (Miniserver) jest to odpowiednik znanego z przemysłu sterownika PLC. Miniserver jest jednostką kompaktową posiadającą na swoim pokładzie :

– 8 bez potencjałowych wyjść cyfrowych

– 8 wejść cyfrowych 24VDC

– Interfejs loxone Link (do połączenia modułów rozszerzeń Loxone)

– Interfejs loxone Tree ( do komunikacji z urządzeniami , oparty o sieć CAN)

– Interfejs LAN

– Zasilanie 24VDC

Loxone miniserver © Loxone

Po pierwszym dniu nie miałem najlepszej opinii na temat szkolenia. Bałem się, że kolejny dzień również upłynie na rozmowie o produktach i marketingu. Na szczęście się myliłem.

Moduł drugi 

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się prezentacją pokazującą różnice poszczególnych jednostek centralnych, a następnie przeszliśmy do praktycznych rozwiązań związanych z okablowaniem rozdzielnic opartych o system LOXONE.

Podłączenie modułów dodatkowych do miniservera© Loxone

Kolejnym etapem była część praktyczna, w której myślałem, że w końcu coś poprogramujemy. Nic bardziej mylnego. Zanim przejdziemy do programowania trzeba sobie zbudować stanowisko i w tym miejscu naprawdę duży plus dla firmy Loxone. Mogliśmy samodzielnie zbudować ściankę, a następnie zamontować na niej produkty takie jak: czujniki ruchu, spoty ledowe, przyciski touch, klawiaturę kodową NFC itd…

Bawiłem się przy tym świetnie, a przy okazji podłączyłem wiele elementów sytemu. Jedynym minusem tej części szkolenia był fakt iż wszystkie złączki, śruby, podkładki były w centralnej części sali i każdy musiał sobie pójść wyszukać odpowiednie elementy do budowy stanowiska. Wydaje mi się że byłoby zdecydowanie lepiej i praktyczniej, gdyby każdy z uczestników dostał już gotowy zestaw elementów, za pomocą którego mógłby zbudować stanowisko, bez obaw, że zabraknie jakiejś śrubki czy złączki .

Stanowisko gotowe
Żeby nie było… Działa

Po zbudowaniu ścianek przez wszystkich uczestników przeszliśmy do programowania w środowisku Loxon config. Oprogramowanie jest darmowe i każdy może pobrać najnowszą wersję ze strony.

LINK

Loxone config

Oprogramowanie Loxon config jest bardzo rozbudowane, ale samo programowanie jest uproszczone i możliwe przez każdego po przejściu szkolenia. Producent wiedząc, że instalator niekoniecznie musi być programistą przygotował blisko 160 bloków funkcyjnych, które po odpowiednim zparametryzowaniu realizują poszczególne funkcje inteligentnego domu.

Bloki funkcyjne Loxone

To co mi najbardziej przypadło do gustu, to świetnie działający symulator, który pozwala na sprawdzenie dosłownie każdego bloku. Możemy w trybie symulacji zmieniać stan przycisków, wartości temperatur, a nawet zmienić czas, testując działanie funkcji zależnych od konkretnej pory dnia.

Podsumowanie

System LOXONE jest kierowany do wymagających użytkowników, dla których smart home to nie załączanie światła z telefonu, a dom który myśli i realizuje blisko 50 tysięcy zadań w ciągu roku za swoich domowników. Samo szkolenie było bardzo intensywne, bo czasu było mało, a system jest naprawdę rozbudowany. Zastanowiłbym się nad podzieleniem szkolenia, bo trochę brakowało zadań do samodzielnej realizacji w oprogramowaniu loxon config. Większość funkcji była omawiana i realizowana przez prowadzącego ze względu na małą ilość czasu.  Nie zmienia to jednak faktu, że bez problemu po szkoleniu każdy będzie wstanie zrealizować projekt w oparciu o oprogramowanie i produkty Loxone.

Jesteś zainteresowany szkoleniem lub działaniem systemu loxone?

Skontaktuj się z działem obsługi klienta :

Pani Dorota Roman – dorota.roman@loxone.com

Pani Magdalena Sitek – magdalena.sitek@loxone.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *