Komunikacja po RS232 w Step 7 i TIA portal

Wstęp

Interfejs szeregowy RS232 został ustanowiony w 1969r. przez Electronic Industries Association. Definiuje on sposób nawiązywania i przeprowadzenia łączności między dwoma urządzeniami tzw. DTE (Data Terminal Equipment za pośrednictwem modemów tzw. DCE ( Data Communication Equipment lub bez nich. Jest to standard łącza szeregowego bardzo szeroko stosowany w przemyślę. Swoje lata świetności już ma dawno za sobą i zostaje wypierany przez interfejs RS485 i sieci przemysłowe, jednak wciąż możemy spotkać urządzenia korzystające z tego już leciwego interfejsu komunikacyjnego. No i tutaj nasuwa się zasadnicze pytanie. Jak skonfigurować połączenie PLC z urządzeniem komunikującym się interfejsem szeregowym RS232? W tym artykule przedstawię Wam sposób konfiguracji komunikacji PLC Siemens z urządzeniem wykorzystującym interfejs szeregowy RS232.

Konfiguracja połączenia w środowisku Step 7

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to dodanie w konfiguracji sprzętowej karty komunikacyjnej CP340-RS232C.

Klikając dwukrotnie na kartę CP-340 mamy możliwość edytowania ustawień. W tym oknie najważniejsza jest zakładka Addresses, ponieważ Adres karty będzie później wykorzystany w programie. W moim przykładzie ustawię Adres początkowy dla wejścia i wyjścia na 288.

Kolejna część ustawień dotyczących parametrów samego interfejsu RS232 znajduje się w innej aplikacji do której możemy się dostać klikając w przycisk „Parameters” obok przycisku OK w oknie ustawień. Przycisk ten możemy mieć nieaktywny jeżeli nie mamy zainstalowanego oprogramowania „Assigning Parameters to Point-To-Point”. Możemy to oprogramowanie pobrać ze strony Siemensa .

LINK

Pamiętajcie aby wybrać odpowiednią wersje oprogramowania .

Po zainstalowaniu przycisk Parameters powinien już być aktywny.

W aplikacji klikamy dwukrotnie w ikonkę z kopertą i podpisem Protocol.

W tym miejscu możemy ustawić wszystkie najważniejsze parametry dotyczące transmisji takie jak : prędkość, ilość bitów, parzystość i bity Stopu. Po ustawieniu wszystkich parametrów możemy zapisać ustawienia i wgrać do sterownika.

Teraz możemy przejść do programu. Wszystkie funkcje które mogą Wam się przydać znajdziecie w bibliotece standardowych funkcji Siemensa w katalogu CP PtP i Cp 340.

Po odpowiednim skonfigurowaniu funkcji komunikacja powinna zostać nawiązana a na wyjściu powinniśmy otrzymać sygnał DONE.

Przykłady skonfigurowania funkcji wysyłania i odbierania umieszczam powyżej. Opis poszczególnych wejść i wyjść znajdziecie w helpie , wystarczy kliknąć daną funkcje w edytorze i kliknąć F1 na klawiaturze.

Konfiguracja połączenia w środowisku TIA Portal

Konfiguracja połączenia szeregowego w środowisku TIA Portal jest zdecydowanie prostsza. Zaczynamy tak jak w Step 7 od dodania modułu komunikacyjnego do hardware . Następnie klikając dwukrotnie na kartę możemy uzupełnić wszystkie parametry takie jak tryb , prędkość , parzystość itd..

Tak jak w przypadku Step 7 musimy sprawdzić adres portu naszej karty.

W TIA portal wersji 15.1 znajdziemy go w zakładce System constats karty komunikacyjnej.

Następnie możemy przejść do napisania programu realizującego wymianę danych za pomocą interfejsu szeregowego. Podobnie jak w przypadku Step 7 w Tia są dostępne funkcje realizujące wymianę danych . Wystarczy odpowiednie sparametryzować dane bloki funkcyjne.

Poniżej przedstawiam przykład przygotowanej funkcji do wysyłania danych.

 

Podsumowanie

Interfejs szeregowy to wciąż bardzo popularny protokół komunikacyjny z który często możemy się spotkać w przemyśle. W nowych instalacjach może rzadziej ale często musimy powiązać nowa instalacje ze starymi urządzeniami, które często wykorzystują właśnie interfejs szeregowy. W Tia portal konfiguracja tego połączenia jest zdecydowanie prostsza i nie wymaga dodatkowych aplikacji.

Jeżeli mielibyście problem z konfiguracją interfejsu szeregowego w sterownikach Siemensa, śmiało napiszcie do mnie przez stronę „Kontakt” lub pozostawcie komentarz. Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na Wasze pytania .

Zapraszam do obserwowania strony na Instagramie i polubienia profilu na fb.

Link — > Pasja automatyki na Facebooku

2 myśli na temat “Komunikacja po RS232 w Step 7 i TIA portal

    • Krzysztof Autor wpisuOdpowiedz

      Witam, w drabince wygląda to dokładnie tak samo tylko na odpowiednia wejścia i wyjścia podpinasz te parametry, które są podłączone w kodzie programu STL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *