Inteligentny włącznik – Sonoff Touch

Opis urządzenia

Sonoff Touch to Chiński włącznik światła, który uczyni nasz dom odrobinę bardziej „smart”. Został wyprodukowany przez firmę ITEAD zajmującą się opracowywaniem i produkcją sprzętu do inteligentnych budynków.

Włączniki sonoff oprócz eleganckiej budowy z podświetlanym dotykowym przyciskiem, dają nam możliwość załączania i wyłączania światła za pomocą telefonu.

Włącznik ten możemy kupić w chinach za około 50zł lub u jednego z polskich dystrybutorów za 65zł.

Specyfikacja urządzenia

Zasilanie: 90V~250V AC

Maksymalny prąd: 2A

Standard komunikacji bezprzewodowej: Wi-Fi 2.4GHz b/g/n

Zabezpieczenia: WEP/WPA-PSK/WPA2-PSK

Temperatura pracy.: 0℃~40℃

Wilgotność pracy: 5%-95%

Materiał: ABS+ szkło hartowane

Podłączenie: uniwersalne

Podłączenie

Do poprawnego działania włącznika musimy podłączyć trzy przewody :

– przewód neutralny

– przewód fazowy do włącznika

– przewód fazowy do żarówki

Schemat połączenia

Od razu nasuwa się pytanie czy możemy zamontować włączniki sonoff bez kucia w ścianie i modyfikacji instalacji elektrycznej? W 90% przypadków nie będziemy mieli przewodu neutralnego w puszce włącznika ponieważ jest on doprowadzony bezpośrednio do żarówki. Jeżeli mamy podwójny włącznik to nie będzie problemu, ponieważ możemy przy lampie podłączyć przewód neutralny do jednego z przewodów fazowych i tak w naszej puszce pojawi się N bez kucia w ścianach .

Konfiguracja aplikacji EWeLink

Aby skonfigurować nasze urządzenie do zdalnego sterowania musimy zainstalować aplikację EWeLink, która jest dostępna dla systemu Android jak i IOS .

Ikona aplikacji EWeLink

Po włączeniu aplikacji musimy utworzyć sobie nowe konto w aplikacji. Możemy użyć tutaj do logowania albo adresu e-mail albo numeru telefonu.

Po zalogowaniu pojawi się ekran startowy, na którym zobaczymy listę wszystkich naszych urządzeń (po pierwszym logowaniu lista oczywiście będzie pusta)

Nowe urządzenie w aplikacji dodajemy przez naciśnięcie ikony z plusikiem na środku dolnego paska.

Aplikacja poprowadzi nas przez cztery szybkie kroki podłączenia włącznika do naszego systemu.

Krok pierwszy polega na załączeniu trybu „parowania” na samym włączniku. Musimy przytrzymać przycisk na włączniku przez pięć sekund aż dioda led zacznie podwójnie mrugać.

Krok drugi polega na wpisaniu parametrów naszej domowej sieci WiFi. Musimy tutaj podać nazwę sieci oraz hasło.

W kroku trzecim czekamy aż urządzenie połączy się z siecią Wifi należy trzymać włącznik i telefon możliwie najbliżej routera.

W ostatnim kroku jeżeli urządzenie pomyślnie się połączy z naszą siecią pozostaje nam podać nazwę włącznika która będzie wyświetlana w aplikacji np. „włącznik salon” .

Zmiana oprogramowania Sonoff touch

Jeżeli nie chcemy korzystać z dedykowanej aplikacji to istnieje możliwość zmiany oprogramowania modułów sonoff . Przez wyprowadzania pinów na płytce możemy wgrać oprogramowanie ESPeasy lub Tasmotę. W jednym z kolejnych wpisów opiszę całą procedurę „flashowania” włącznika. Zmiana oprogramowania daje nam możliwość podłączenia urządzeń sonoff do jednego z opensourcowych systemów do sterowania inteligentnym domem takich jak Domoticz czy Home assistant.

Podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu na pewno zastanawiasz się czy warto wydać 50 zł za przełącznik do światła ? Przecież tradycyjne włączniki możemy kupić za około 5zł .

Jeżeli myślisz tylko z zmodyfikowaniu przełącznika do światła to uważam, że jest to zbędny bajer w Twoim domu.

Natomiast jeżeli myślisz o większej modyfikacji i rozbudowaniu systemu inteligentnego w Twoim domu/mieszkaniu o kolejne urządzenia takie jak czujniki ruchu to już jak najbardziej ma to sens. Ponieważ w połączeniu z czujnikami ruchu możemy skonfigurować odpowiednie sceny, za pomocą których możemy na przykład wyłączyć światło w pokoju, jeżeli nikt w nim nie przebywa przez 5 min. Czy nie raz w swoim domu słyszałeś : „ Czemu znowu nie zgasiłeś/aś światła?” „ To światło w pokoju ciągle się pali” „Znowu nie zgasiłeś/aś światła w łazience!!” . W dłuższym okresie czasu na pewno daje to znaczącą oszczędność i optymalizację zużycia prądu.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące sonoff touch śmiało napisz w komentarzu.

Tradycyjnie Zapraszam Cię do polubienia strony pasji-automatyki na facebooku oraz do udostępniania postów znajomym.

Pasja automatyki na Facebooku 

4 myśli na temat “Inteligentny włącznik – Sonoff Touch

 1. Automatyczny Podcast Odpowiedz

  To co automatyczne bardzo nam się podoba. I żona nie będzie co pół godziny przypominać, że w przedpokoju od pali się światło, a my nie możemy ruszyć się z przed telewizora, bo bardzo ważny mecz o mistrzostwo świata i okolic transmitują 🙂

 2. Shampon Odpowiedz

  założyłem w całym domu SONOFF 7 sztuk z czego 4 już nie działają. omijać nie kupować strata kasy i nic więcej. Chinski boobel!

 3. Marek Odpowiedz

  Witam. Czy w gniazdku pod przelacxnikiem musi byc kabel internetowy podciagniety czy wystarczy prad i uziemnienie? Pozdrawiam

  • Krzysztof Autor wpisuOdpowiedz

   Wystarczy L i N , włącznik komunikuję się po wifi. Radziłbym przed zamontowaniem przetestować sobie włącznik na stole 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *