Czy warto odwiedzać targi branżowe? – Automaticon 2019

Wstęp

Automaticon to największe w Polsce, profesjonalne forum, na którym spotykają się producenci, kompletatorzy i odbiorcy automatyki przemysłowej. Organizatorami targów są : Przemysłowy instytut automatyki i pomiarów oraz MVM Sp. z o. o. . W tym roku odbyła się już 25 edycja targów tradycyjnie już w hali EXPO XXI w Warszawie. Na trzech halach mogliśmy spotkać ponad trzystu różnych wystawców.

Po co jechać na targi?

Kontakty Kontakty Kontakty

Targi Automaticon warto odwiedzić przede wszystkim dla nawiązania kontaktów z dostawcami i producentami z branży. Nie warto „zamykać” się na jednego dostawcę, z którym cały czas współpracujemy. Na targach możemy poznać możliwości i ofertę konkurencji, a może się okaże, że ktoś może nam rozwiązać nasze problemy szybciej, łatwiej i przede wszystkim taniej.

Nowości produktowe

Na targach wiele firm ogłasza premiery w swoim katalogu produktowym. Możemy bezpośrednio u producenta zapoznać się z możliwościami i sposobem działania wszystkich nowych urządzeń i produktów wprowadzanych na rynek. Oczywiście daje nam to ogromne korzyści bo jak rozwiązać jakiś problem nie znając narzędzi, które oferuje nam rynek do jego rozwiązania?

Seminaria

Na targach możemy uczestniczyć w wielu seminariach organizowanych przez dostawców. Jest to cykl szkoleń, w których możemy uczestniczyć całkowicie za darmo. Oczywiście nie wszystkie seminaria są wartościowe i warte uwagi, na niektórych większość czasu jest poświęcona reklamie swojego portfolio produktowego. Osobiście uczestniczyłem tylko w dwóch.

Pierwszym z nich był DataPortal – wizualizacja danych w Internecie Rzeczy (IoT) i telemetrii.

Jestem raczej rozczarowany tym wykładem, miałem nadzieję na dużo więcej przykładów praktycznych jak pracować z DataPortalem. Niestety większość seminarium była poświęcona temu jak działa DataPortal i gdzie został wdrożony, niż jak z samego środowiska korzystać w praktyce.

Kolejnym wykładem w którym uczestniczyłem był Nowości w środowisku TIA Portal V15.1. Muszę powiedzieć, że wykład był bardzo wartościowy, większość czasu była poświęcona tematyce . Na slajdach zostały pokazane przykłady praktyczne z nowych funkcjonalności w TIA portal. Nie będę teraz opisywał wszystkich nowości bo to temat na osobny wpis ale jedną z rzeczy, które mi najbardziej przypadły do gustu, jest możliwość podglądu niewywołanej funkcji wraz z wartościami wejść i wyjść , które by zostały wyliczone przy jej wywołaniu.

Gadżety

Dla wszystkich łowców gadżetów na targach można otrzymać masę różnych toreb, długopisów, kluczy do szaf, smyczy itd…

Podsumowanie

Osobiście jestem bardzo zadowolony z targów i polecam aby przynajmniej raz w roku odwiedzić jakieś targi z branży automatyki. Zdecydowanie poszerza to horyzonty. Wszystkich czy to integratorów czy pracowników utrzymania ruchu. Nie zamykamy się na rozwiązania, które stosujemy od lat. Świat się zmienia bardzo dynamicznie i musimy za nim podążyć inaczej będziemy mało atrakcyjni, drodzy i nieprofesjonalni dla naszego klienta końcowego.  Na targach dało się też odczuć trend w jakim zmierza dzisiejszy przemysł, a mianowicie Przemysł 4.0. Internet rzeczy , urządzenia gromadzące i przechowujące ogromne ilości danych w rozwiązaniach chmurowych, sieci neuronowe. Rozwiązania typu „softPLC” tzn. komputer PC z oprogramowaniem realizującym działanie sterownika PLC. Trend jest jeden , całkowita informatyzacja przemysłu. Czy przemysł jest już na to gotowy, aby otworzyć się na świat i większość tajnych danych dotyczących produktów czy produkcji przechowywać w rozwiązaniach chmurowych, a nie na serwerach lokalnych? Wydaje mi się, ze na razie nie ale jest to kwestia kilku lat i może pojawi się nowe stanowisko typu : „autoinformatyk przemysłowy”? Kto wie , poczekamy zobaczymy.

 

Jeżeli interesuje Cię foto relacja z targów , zapraszam na profil pasja_automatyki na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *