Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

Wstęp

Są zawody, w których kobiety się doskonale odnajdują, ale są i takie w których im bardzo ciężko się przebić i zrobić karierę. Czy zawód automatyka jest dla kobiet atrakcyjny? Czy branża automatyki daje równe szanse kobietom i mężczyznom? Automatyk na początku swoje kariery nie zależnie od płci ma wiele możliwości, o czym już wspominałem przy okazji artykułu o pensji automatyka. Ale czy każda z tych możliwości jest dobrą decyzją dla kobiet? Postaram się, aby ten artykuł dał Ci odpowiedź na te wszystkie pytania.

Jak wybrać aby się nie zniechęcić

Utrzymanie ruchu

Praca na utrzymaniu ruchu jest bardzo popularnym wyborem na pierwsza pracę po studiach. Daje ona wiele możliwości nauki nie tylko programowania, ale podstaw elektryki i elektroniki. Niestety nie będzie to najlepszy wybór dla kobiet. Pierwszym problemem będzie samo znalezienie pracy. W zespołach utrzymania ruchu, w których jest 99% mężczyzn ciężko byłoby odnaleźć się kobiecie. Oczywiście narażę się tutaj na negatywne komentarze, że już na samych studiach w grupie było 90% mężczyzn i jakoś się odnalazłam to czemu miałabym się nie odnaleźć w dziale UR? Problem leży nie tyle w samych kobietach, ile w męskich grupach, do której nagle dołącza kobieta. Kierownicy UR nie chcą zatrudniać kobiet ze względu na fizyczny charakter pracy, i z obawy o zmianę zachowania grupy facetów, do której nagle dołączy kobieta.

Programista PLC/SCADA

Praca programisty PLC/SCADA może się znacząco różnić od siebie w zależności od firmy, w której zaczniemy prace. W jednym przypadku może się okazać doskonałym wyborem w innym już nie najlepszym. Na pewno nie najlepszym wyborem będzie praca, w której jest dużo długich delegacji zagranicznych, ale to nie ważne czy dla kobiet czy dla mężczyzn jest to po prostu uciążliwe w pewnym momencie. Najlepszym wyborem będzie praca w firmie, która realizuje dużo systemów HMI/SCADA. Przede wszystkim kobiety maja zdecydowanie lepszy zmysł wizualny niż mężczyźni, dzięki czemu mogą tworzyć dużo ładniejsze i atrakcyjniejsze aplikacje. Tworzenie aplikacji HMI/SCADA jest zdecydowanie mniej obciążające pod kątem konieczności bycia na obiekcie. W zdecydowanej większości aplikacje te tworzone są w biurze, a ewentualne zmiany można podegrać zdalnie.

Doradca techniczno-handlowy

Praca doradcy techniczno-handlowego, inżyniera sprzedaży jest zdecydowanie dobrym wyborem dla kobiet. Przede wszystkim w branży, która jest zdominowana przez mężczyzn zdecydowanie łatwiej jest sprzedać coś kobiecie. Mężczyźni zajmujący kierownicze stanowiska w działach UR chętniej spotkają się i porozmawiają z kobietą, nawet o produkcie, który ich potencjalnie nie interesuje. Generalnie przyjmuje się, że płeć sprzedawcy powinna być różna od płci klienta i wtedy sprzedaż osiąga lepsze rezultaty.

Podsumowanie

Uważam, że zawód automatyka jest zdecydowanie atrakcyjny dla kobiet i daje wiele możliwości. Należy jednak pamiętać o tym, aby się nie upierać i nie robić nic na siłę bo można się szybko zniechęcić. Wiadomo że są osoby, które lubią sobie utrudniać i iść tam gdzie nikt inny nie idzie, trzeba mieć świadomość, że ta droga będzie trudniejsza. Kobieta i mężczyzna się znacząco różnią nie tylko fizycznie ale i psychicznie, dlatego warto wykorzystać te różnice na swoją korzyść. Bądźmy świadomi swoich mocnych stron i wykorzystajmy je, aby wybrać odpowiednią ścieżkę kariery dla siebie.

Jestem ciekaw jak to jest w Waszych firmach, czy pracuje dużo kobiet?

Jak się odnajdują w pracy?   

2 myśli na temat “Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

  1. CNC Wieczorek Odpowiedz

    Ja uważam, że każdy, niezależnie od płci może odkryć w sobie żyłkę automatyka 🙂 Jak jednak widać na kierunkach studiów i w firmach kobiety są w mniejszości, ale jak już taką spotkamy to możemy mieć pewność, że wykonuje swoją pracę z pełnym zaangażowaniem i pasją.

  2. panele-hmi.pl Odpowiedz

    Świetny artykuł. Osobiście spotkałem się z kobietami w tej branży i świetnie się z nimi pracowało. To kwestia czasu by coraz więcej kobiet interesowało się tą dziedziną, ponieważ zapotrzebowanie jest duże. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *