Automatyczne kolorowanie linii.

Po tytule możecie się zastanawiać czy, aby nie zmieniłem tematyki bloga na coś mniej ścisłego, a bardziej plastycznego. Zdecydowanie nie i cały ten wpis będzie o pewniej funkcjonalności oprogramowania Zenon, która ostatnio przypadła mi bardzo do gustu. Każdy z automatyków, który miał okazję tworzyć oprogramowanie scada dla rozdzielni elektrycznej powinien docenić możliwości, które daje nam oprogramowanie firmy COPA-DATA.

A tak w ogóle to kto to ten Zenon?

Przede wszystkim nie kto tylko co. Zenon jest to oprogramowanie do uniwersalnego wdrażania automatyki przemysłowej firmy COPA-DATA.

Zenon jest to złożony system sterowania procesami bardzo szeroko rozpowszechniony w branży energetycznej i infrastruktury, ale nie tylko.

Oprogramowanie Zenon możecie również spotkać w branży automotive, mianowicie w firmie BMW jako oprogramowanie do wizualizacji procesów na panelach HMI oraz do integracji systemów nadrzędnych.

Automatyczne kolorowanie linii (ALC)

Jest to funkcjonalność, która pozwala na automatyczne kolorowanie elementów na ekranach, takich jak linie, okręgi, prostokąty. Dzięki temu w łatwy sposób można zobrazować drogę przepływu mediów (energii elektrycznej, cieczy) na schematach funkcjonalnych systemu SCADA.

Do projektowania ekranów z wykorzystaniem ALC niezbędne są dwa typy elementów . Pierwszy są to elementy proceduralne takie jak źródło, przełącznik, transformator, a z drugiej strony linie. W zależności od tego czy dany element proceduralny jest aktywny, połączone z nim linie przyjmują odpowiedni kolor zdefiniowany dla tych elementów.

Przykład

Konfiguracja funkcjonalności ALC w środowisku Zenon.

Pierwszą czynnością którą powinniśmy zrobić to konfiguracja ogólna dla całego projektu . Aby przejść do menu konfiguracji musimy zaznaczyć nasz projekt, następnie w okienku properties wybieramy opcję Automatic Line coloring i klikamy w pierwszą linijkę „ALC configuration”.

Naszym oczom powinno się ukazać następujące okno :

W pierwszej zakładce „Sources” możemy zdefiniować nasze źródła. Każde źródło posiada zestaw parametrów takich jak ID, kolor linii, kolor wypełnienia, przerywanie, napięcie w [kV]. W projekcie znajdziemy dziewięć zdefiniowanych źródeł z id od 0 do 9, są to źródła systemowe i nie powinniśmy ich zmieniać. Nie wszystkie są wykorzystane ale są one przewidziane w przyszłych wersjach oprogramowania. Jeżeli chcemy zdefiniować własne źródło wystarczy nacisnąć przycisk „New”.

Dla przykładu dodam sobie dwa nowe źródła transformator 1 – 500 [kV] oraz Transformator 2 – 1000 [kV]

Po dodaniu źródeł możemy potwierdzić przyciskiem „OK” i zamykamy okno konfiguracji.

Możemy przejść do tworzenia ekranu z wykorzystaniem „ALC”. Do tego celu wykorzystam symbole, które możemy znaleźć w projekcie „Demo” po zainstalowaniu oprogramowania Zenon.

Potrzebne symbole to :

– Transformator

– wyłącznik

– odłącznik

Konfiguracja transformatora :

Do projektu dodajemy sobie dwa symbole transformatora w każdym z nim musimy zmienić w ustawieniach ALC , źródło na jedno z wcześniej przez nas utworzonych źródeł w konfiguracji.

Następnie zmieniamy zmienną na wcześniej utworzoną przez nas zmienną wewnętrzną (możemy to zrobić przez „Linking rule” podczas dodawania symbolu.

Przy dodawaniu symbolu wyłącznika lub odłącznika również musimy zmienić zmienną na jedną z utworzonych wcześniej zmiennych wewnętrznych. Symbole wyłączników to tzw. „Combined element”. Nie chciałbym tutaj wchodzić w szczegóły, bo bardzo by się ten wpis rozrósł,  ale jego konfiguracja musi pozostać bez zmian ponieważ wymaga tego konfiguracja „ALC”. Statusy „00” „01” są na stałe zapisane w konfiguracji ALC i nie da się tego zmienić dla 00 zawsze będzie wyłącznik otwarty, a dla 01 zamknięty itd…

Ostatnim a zarazem najważniejszym elementem są linie którymi połączymy wszystkie nasze elementy. Są to zwykłe linie utworzone za pomocą narzędzia „Line” z tym że aktywujemy przy nich opcję Automatic Lice Coloring – Color from ALC. W zależności od opcji jakie ustawimy w przypadku zasilania z dwóch źródeł, linia będzie się kolorowała albo źródłem o najwyższym priorytecie (niższym ID) albo kolorem alternatywnym, albo linią przerywaną dwóch źródeł.

Przykładowy ekran z wykorzystaniem elementów ALC

Obydwa źródła załączone

Załączone odłączniki

Załączony wyłącznik

 

Podsumowanie

Funkcjonalność Automatycznego kolorowania linii jest bardzo rozbudowana i wiem, że pokazałem Wam tylko fragment możliwości. Nie jest to rozwiązanie bez wad i musicie być świadomi jego ograniczeń, ale na szczęście Oprogramowanie firmy Copa-data jest na tyle rozbudowane, że z każdym ograniczeniem jesteście w stanie sobie poradzić. Mam nadzieję że ten wpis pomoże Wam w tworzeniu ekranów z wykorzystaniem możliwości ALC, a może kolejny projekt zrealizujecie właśnie z wykorzystaniem oprogramowania Zenon?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *